KARNISZE

Osłona okienna to ważny element wystroju pomieszczenia. Równie istotny jest wybór właściwych mocowań do ich zawieszenia. Od rodzaju karnisza zależy jaki rodzaj osłony możemy zastosować. To oprawa, która, choć niezauważana na pierwszy rzut oka, stanowi nieodłączną część aranżacji wnętrza.

Roleta

Rodzaje

Karnisze występują w dwóch podstawowych wariantach:

Drążkowe

Czyli takie, które są zamocowane do ściany lub sufitu za pomocą wsporników. Oprócz funkcji praktycznych, pełnią również rolę dekoracyjną.

Szynowe

Najczęściej są montowane do sufitu. Są proste i minimalistyczne. To niezwykle subtelny i dyskretny rodzaj mocowania firan i zasłon. Dobrze sprawdzą się do szerokich otworów okiennych, nawet narożnych. Wtedy za pomocą giętarki karnisz jest dopasowany do zgięcia. Sprawiają wrażenie lekkości, ponieważ nie wymagają masywnych wsporników i mocowań. Dodatkowym zastosowaniem jest możliwość użycia karnisza by wyznaczyć strefy w pomieszczeniu.


Oprócz tego, karnisz może być jedno-, dwu- lub trzytorowy by umożliwić zawieszenie kilku osłon jednocześnie, np. firan i zasłon przy jednym oknie. Ważne jest, by karnisze były odpowiednio, a także stabilnie zamontowane i wytrzymały ciężar kilku tkanin. W tym celu warto skonsultować swój wybór ze specjalistą, który dokona właściwego montażu. Zastosuje wymagane wsporniki – sufitowe lub ścienne – dobierając ich długość i rozstaw do funkcjonalności oraz estetyki karnisza.

Montaż

Ważne jest, by karnisze były odpowiednio, a także stabilnie zamontowane i wytrzymały ciężar kilku tkanin. W tym celu warto skonsultować swój wybór ze specjalistą, który dokona właściwego montażu. Zastosuje wymagane wsporniki – sufitowe lub ścienne – dobierając ich długość i rozstaw do funkcjonalności oraz estetyki karnisza. ważne jest, aby po montażu można było nadal swobodnie otwierać okno. Dlatego karnisz powinien odstawać od ściany w odległości co najmniej 5 cm. Tak by tkanina swobodnie zwisała przy parapecie i nie odkształcała się. Ponadto, karnisze powinny być dłuższe od otworu okiennego o około 20-30 cm z każdej strony. Takie rozwiązanie zapewnia możliwość swobodnego przesuwania materiału zasłaniając jednocześnie krawędzie wnęki.

Karnisze szynowe

Zaletą karnisza szynowego jest lekkie, płynne i ciche przesuwanie, które zapewni wygodne użytkowanie. Swobodna obsługa bez blokowania przez wsporniki może odbywać się ręcznie lub elektrycznie. W tym drugim przypadku karnisze szynowe występują w wersjach elektrycznych 24V i 230V.

Karnisze drążkowe

W przypadku karnisza drążkowego, aby osłona mogła swobodnie się przesuwać, na szynę zakłada się kółeczka z przymocowanym zaczepem (żabką) do zawieszenia tkaniny. Wadą tego rodzaju karnisza jest to, że podczas przesuwania kółka blokują się na wspornikach. Dlatego w każdej części będzie na stałe określona liczba kółek. W związku z tym dobrze sprawdzą się do węższych okien. Wówczas wystarczą dwa lub trzy wsporniki. Drążki mogą mieć różne przekroje – okrągły, owalny, kwadratowy… Ważna jest także grubość i kolor. Im grubsze tym bardziej wytrzymałe, ale masywne wizualnie. Takie najlepiej wybrać do przestronnych wnętrz by nie obciążać optycznie taką dekoracją. Oprócz materiału i koloru z jakiego ma być wykonany, istotne jest również zakończenie karnisza. Odpowiednio dobrana końcówka nada charakteru Twojej dekoracji. Proste kształty sprawdzą się w każdym wnętrzu.

Materiał

Karnisz wykonany z wysokiej jakości materiału będzie bardziej wytrzymały i odporny na wyginanie pod wpływem ciężaru osłon. Najczęściej wybierane są te ze stali nierdzewnej, aluminium, mosiądzu lub drewna. Solidny karnisz będzie zarówno praktyczny jak i estetyczny. Przy doborze koloru i materiału, z którego jest wykonany karnisz, należy wziąć pod uwagę styl wnętrza. Dobrze jest nawiązać do obecnych elementów wystroju, np. ramy okna, elementy dekoracyjne jak lampy, kinkiety, żyrandol.

Podsumowując

Karnisz to komplementarny element aranżacji okna. Trzeba go dopasować do rozmiaru otworu okiennego, rodzaju osłony i stylu wnętrza. Jeśli nadal się zastanawiasz, które rozwiązanie będzie pasować u Ciebie, napisz lub zadzwoń do nas. Chętnie podpowiemy, jak zrobić to najlepiej.

Obszar działania HomeTechnic

Podobniej jak ma to miejsce w przypadku pozostałych usług, obszar w którym montujemy karnisze to okolice takich miejscowości jak:

Błonie
Grodzisk Mazowiecki
Sochaczew
Ożarów Mazowiecki
Pruszków

Decydując się na naszą firmę masz pewność i gwarancję że cały proces zrealizowany będzie profesjonalnie od A do Z. Dokładnie zmierzymy i wykonamy karnisze na wymiar, nawet do niestandardowych ścian i okien. Wykonane przez nas pomiary, montaż i użyte materiały pozwalają nam wziać całkowitą odpowiedzialność za wykonaną usługę.

© Copyright 2021 HOMETECHNIC - Wszystkie prawa zastrzeżone.