FIRANY I ZASŁONY

To tradycyjne, a zarazem bardzo efektowne i ponadczasowe rozwiązanie. Zwolennicy takich osłon okiennych doceniają ich funkcjonalność i klasyczny styl. Najważniejszą zaletą jest jednak atmosfera przytulności, które tworzą odpowiednio dobrane firany i zasłony. Są dość popularne, więc ich wybór wydaje się być prosty. Wyzwaniem okazują się nieregularne okna, pomieszczenia i nietypowe aranżacje. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci dopasować firany i zasłony do Twojego wnętrza.

Roleta

W zależności od preferencji, można wybrać jedną osłonę okna lub połączyć ją z inną. Jakie rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie? Przede wszystkim wybierz to, czego potrzebujesz – ochrona prywatności, osłona przed słońcem czy dekoracja? Najważniejszym elementem jest materiał. To od niego zależy jak firana czy zasłona będzie się układać i ile światła będzie przez nie przenikać do pomieszczenia. Przy wyborze materiału zwróć uwagę na stopień przejrzystości, łatwość ułożenia i czyszczenia. Istotny jest też wzór, długość oraz sposób wieszania.

Z jakich tkanin wykonuje się zasłony?

Firany występują w wielu rodzajach tkanin, m.in.:

Woal

Zwiewny, delikatny, lejący się materiał. Dobrze się układa. Nie jest zbyt przejrzysty, dlatego subtelnie ograniczy ilość światła. Wymaga prania ręcznego i prasowania.

Organza

Połyskująca, nieco sztywniejsza, podatna na zagniecenia. Ma dużą przejrzystość. Połysk mieni się w świetle dziennym i sztucznym nadając elegancki akcent pomieszczeniom. Taki efekt ożywia i rozjaśnia wnętrze.

Tiul

Delikatny i ażurowy. Dobrze się układa, ale wymaga starannej pielęgnacji. Dość przejrzysty, więc nada się do pomieszczeń ciemnych i małych.

Żakard

Tradycyjny, praktyczny, trwały i wytrzymały. Łatwy w czyszczeniu – można prać w pralce, nie wymaga prasowania. Stopień przepuszczalności światła zależy w dużej mierze od gęstości oczek i zastosowanych wzorów.

Markizeta

Ciekawym rozwiązaniem jest również markizeta - nie wymaga prasowania i dobrze się układa. Materiał przypomina siatkę, w której oczka mogą być różnej wielkości. Im bardziej gęsty splot, tym bardziej jest wytrzymała, ale wtedy przepuszcza mniej światła.

Kolor, wzór i długość

Każdy materiał występuje w niemal nieograniczonych wersjach wzorów, haftów i kolorów. Osłona okna może być największą ozdobą pomieszczenia lub stanowić tło dla innych elementów dekoracyjnych. Dlatego delikatne wzory i kolory, gładkie i jednolite tkaniny wybierz jako bazę. Natomiast wzorzyste, ekstrawaganckie i różnobarwne jako dominującą ozdobę wnętrza. Dobierając odpowiedni rodzaj i wzór tkaniny, a także jej długość i sposób wieszania, można modyfikować efekty wizualne. Za pomocą wzoru można optycznie zmienić proporcje pomieszczenia. Do okna w wąskiej wnęce wybierz materiał z poziomym zdobieniem. Do szerokich wnęk okiennych – z pionowym. Nie bez znaczenia pozostaje również dobór długości – do połowy okna, do parapetu lub do podłogi. Im dłuższe, tym łatwiej zaaranżować resztę wnętrza. Dodatkowo skutecznie zasłonią parapet i kaloryfer. Aby zapewnić praktyczne użytkowanie, w szczególności częste odsłanianie i zasłanianie osłony, najbardziej optymalne będzie by kończyła się 1-2 cm nad podłogą. Piękny widok za oknem warto podkreślić krótką firanką lub długą z ładnym upięciem – po bokach, na środku lub asymetrycznie. Dekorację okienną możesz uzupełnić o klamry, spinki, podwiązki i inne dodatki.

Sposób wieszania

Efekt wizualny dopełnia również sposób wieszania. Dostępnych jest kilka możliwości:

Taśma marszcząca

Taśma taka zapewni równomierne marszczenie tkaniny. Zawieszenie polega na zaczepieniu żabek z karnisza o kieszonki na taśmie. Taki sposób sprawdzi się szczególnie w przestronnych wnętrzach.

Szelki

Na szelkach (tzw. pętelkach), które wystarczy założyć na karnisz. Uwaga – szelki wydłużają firanę. Należy to wziąć pod uwagę przy pobieraniu rozmiarów.

Kółka

Kółka zapewniają płynne przesuwanie tkaniny. Ponadto, dzięki takiemu rozwiązaniu, firana lub zasłona prezentuje się elegancko i jest łatwa w nawlekaniu na karnisz.

Podsumowując

Zarówno zasłony jak i firany występują samodzielnie lub jednocześnie stanowiąc swoje uzupełnienie. Zasłony to przede wszystkim estetyczna ochrona prywatności i osłona przed promieniami słonecznymi. W małych pomieszczeniach staraj się unikać ciężkich, grubych i długich zasłon, ponieważ wizualnie zdominują i pomniejszą wnętrze. Zamiast tego wybieraj lekkie i zwiewne materiały z delikatnym wzorem. Na efekt końcowy i spełnienie oczekiwań użytkownika ma wpływ wiele czynników. Dlatego najlepiej poradzić się specjalisty by dobrać odpowiednie zestawienie tkanin, długość i upięcie. Korzystając z pomocy eksperta, nie musisz martwić się o właściwe wymiary. Tym bardziej, że rozmiar osłony zależy również od jej rodzaju, sposobu zawieszenia, a także efektu jaki ma zapewnić. Możesz zamówić gotowe firany i zasłony pod standardowe wymiary okien i pomieszczenia lub zamówić zgodnie z preferencjami uszyte indywidualnie dla Ciebie. Odpowiednie zestawienie firan i zasłon z pewnością dopełni Twoje wnętrze.

Obszar działania HomeTechnic

Obszar w którym montujemy firany i zasłony to okolice takich miejscowości jak:

Błonie
Sochaczew
Ożarów Mazowiecki
Grodzisk Mazowiecki
Pruszków

Decydując się na naszą firmę masz pewność i gwarancję że cały proces zrealizowany będzie profesjonalnie od A do Z. Dokładnie zmierzymy i wykonamy zasłony oraz firany na wymiar, nawet do niestandardowych okien. Wykonane przez nas pomiary, montaż i użyte materiały pozwalają nam wziać całkowitą odpowiedzialność za wykonaną usługę.

© Copyright 2021 HOMETECHNIC - Wszystkie prawa zastrzeżone.